Compute the number of ions present in 5.85 g of sodium chloride?


Question: Compute the number of ions present in 5.85 g of sodium chloride?

Molar mass of NaCl is 58.5 gm/mol which is the sum of the molar mass of Na(23) and Cl(35.5). 

So number of moles in 5.85gm NaCl is (5.85/58.5) 0.1.

And Number of ions = 2* 0.1= 0.2

Now 1 mol of any substance consists the molecule equals to the Avagadro number that is   6.022 ×10^23.

So number of ions in 5.85gm of NaCl is -
6.022 ×10^23 ×0.2 = 1.2042 ×10^23 ions

Disclaimer

All information provided on this site is generated by artificial intelligence. If you find any content objectionable or have concerns about the information provided, please feel free to comment or contact us directly.

0 Komentar

Post a Comment

let's start discussion

Iklan Atas Artikel

Iklan Tengah Artikel 1

Iklan Tengah Artikel 2

Latest Post